Belgelendirme Kuruluşu Nasıl Seçilir?

Belgelendirme Kuruluşu Nasıl Seçilir?

Belgelendirme kuruluşu direkt belge alınan kurumlardan değildir. Kuruluşlar tarafından ISO- OHSAS- IATF vb. standartlarının şartlarına uygunluk onayı verildikten sonra belge sahibi olmaya hak kazanılmaktadır. Bu sebeple başvuru yapmadan önce danışmanlık hizmeti alarak sistem şartlarına uygunluğun sağlanması gerekmektedir.

Kalite belgelerini almak için ilgili alanda akreditasyonu olan bir belgelendirme kuruluşundan hizmet almak gerekmektedir. Firmanın akreditasyonunun olmaması halinde alınan belgenin geçerliliği olmayacaktır.

 

Akreditasyonu Olan Belgelendirme Kuruluşları Nelerdir?

Hizmetleri içinde ilgili standardı yer alan belgelendirme kuruluşlarından akreditasyon bilgisi istenebilir. Aynı zamanda Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) gibi web sitelerinden kuruluş akreditasyon sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

 

Belgelendirme Süresi Nedir?

Firmanın, ISO Belgelendirme kuruluşuna başvurmadan önce ilgili ISO standardı şartlarını karşılaması, sistem kurması gerekir. Bu sürecin uzunluğu firmanın büyüklüğü ve karmaşıklığına göre 3 ay ile 1 yıl arasında sürmektedir. Bu süreçte danışman ile çalışmak süreci hızlandıracaktır.

Belgelendirme kuruluşu seçildikten sonra denetim faaliyetlerinin anlatıldığı hizmet sözleşmesinin yapılması gerekmektedir.

 

Belgelendirme Ücreti Nedir?

Belgelendirme ücreti belgeyi alacak firmaya ve firmada çalışan personel sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Belgelendirme kuruluşları tarafından teklifler, hizmet verilecek adam/ gün hesaplaması yapılarak verilmektedir. Adam/ gün, 1 danışmanın 1 gün boyunca (sabah saat 9:00 dan akşam saat 16:00 kadar geçen sürede) verdiği hizmeti ifade etmektedir.

Ayrıca ilk denetim sonrasında 3 yıl içinde gerçekleştirilecek gözetim denetimleri için teklif süreci tekrarlanacaktır.

 

Belgenin Geçerlilik Süresi Nedir?

Belgelendirme kuruluşları tüm ISO belgelerinde, denetim tarihinden 3 yıl sonrasını son geçerlilik tarihi olarak belirlemektedir. Fakat firma, 3 yıl içinde 2 kere gözetim denetimine tabi tutulmaktadır. Yapılan gözetim denetimlerde, majör uygunsuzluk alınması sebebiyle belgenin askıya alınması söz konusu olabilir.

3 yıllık süreç şu şekilde işlemektedir:

  1.  Danışmanlık alarak başlatılan eğitim süreci ve kalite yönetim sisteminin kurulumunu müteakiben ilk belgelendirme denetimi, belgenin alınıp 1 yıl kullanılması
  2.  Belgenin alınma tarihinden tam 1 yıl sonra gerçekleştirilecek 1. gözetim denetimi, belgenin alınıp 1 yıl kullanılması
  3.  Belgenin alınma tarihinden tam 2 yıl sonra gerçekleştirilecek 2. gözetim denetimi, belgenin alınıp 1 yıl kullanılması

3 yıllık süre bittikten sonra aynı süreci takip edecek bir 3 yıllık sözleşmenin daha imzalanması gerekmektedir.

 

İhtiyaçlarınıza yönelik olarak, sektör liderlerimizden danışmanlık almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz veya diğer konular hakkında yazılmış makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Belgelendirme Kuruluşu Nasıl Seçilir PNG

Add a Comment